شب ها آسمان مریخ برفی می شود؛ دانشمندان می گویند

اگر قرار باشد انسان ها در آینده مریخ را به عنوان سکونتگاه دوم خود انتخاب کنند، احتمالاً باید هر شب منتظر طوفان های برفی باشند؛ البته به گفته دانشمندان این طوفان های برفی (بر خلاف اسمشان) چندان خطرناک نبوده و با طوفان های برفی زمین قابل مقایسه نیستند.

بر اساس پژوهشی که اخیراً توسط جمعی از دانشمندان فرانسوی و با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری انجام شده، به نظر می رسد در سیاره سرخ افت دمای سریع و وزش تندباد هر شب باعث بروز پدیده «طوفان برفی» می شود.

به گفته دکتر «آیمریک اسپایگا» از دانشگاه پیِر و ماری کوری پاریس، برفی که در مریخ می بارد با برف زمین بسیار متفاوت بوده، و مانند طوفان های برفی زمین انباشته نخواهد شد. وی در این باره می گوید:

طوفان های برفی مریخ بسیار کم خطرتر از طوفان های برفی زمینی هستند، و مقدار برفی که در این طوفان ها تشکیل می شود بسیار اندک است؛ در نتیجه اگر برف به سطح سیاره برسد (که ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد) بر خلاف بارش های برف در زمین، بیشتر شبیه لایه بسیار نازکی از یخ خواهد بود.

در ضمن برف مریخی در واقع از کریستال های بسیار کوچک یخی در ابعاد میکرومتری تشکیل شده در حالی که روی زمین، دانه های برف ابعاد بسیار بزرگتر و شکل های پیچیده تری دارند.

البته نکته مهم در پژوهش اخیر، محدودیت بارش برف مریخی به شب هاست؛ چرا که در این زمان ابرهای مریخی از خود نور فروسرخ ساطع کرده (گرما از دست می دهند) و اتمسفر سیاره را سردتر می کنند.

کاهش دمای جو نیز با تشکیل لایه هوای سرد روی لایه هوای گرم، جریان همرفتی ایجاد کرده و به همراه بادهای مریخی، موجب بروز طوفان های برفی می شود که چنین شرایطی در طول روز و با تابش خورشید به وجود نخواهد آمد.

The post شب ها آسمان مریخ برفی می شود؛ دانشمندان می گویند appeared first on دیجیاتو.

http://digiato.com/topic/science/feed

درباره نویسنده

محتواهایی که حتما می‌پسندید:

دیدگاه‌تان را ثبت کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ua-104519065-1