“اقتصاد سنتی” مهمترین چالش شرکت‌های دانش‌بنیان است

سیدمحمد صاحبکار خراسانی با حضور در غرفه ایسنا در بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به خبرنگار ایسنا، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در چند سال گذشته یکی از مهمترین برنامه‌هایش را حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان قرار داده، زیرا این شرکت‌ها در محیط اقتصادی کشور مجموعه‌های نوظهوری هستند.

وی ادامه داد: در نظام علم و فناوری از زمان دارالفنون تاکنون بیش از ۱۰۰ سال است که در کشور دانشگاه وجود دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌هایی هستند که عمده فعالیت‌هایشان مبتنی بر تحقیق است؛ لذا با توجه به نوظهور بودن فعالیت‌های آنان در کشور معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سعی می‌کند که به تدریج مسائل و مشکلات آنان را در سطح هیات وزیران بررسی و حل کند.


رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بیان کرد: در حال حاضر ما ادعا می‌کنیم که نماینده شرکت‌های دانش‌بنیان در هیات دولت هستیم یعنی صندلی که دکتر ستاری به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور دارد، جایگاهی است که همه شرکت‌های دانش‌بنیان را در کشور نمایندگی می‌کند.


صاحبکار خراسانی تصریح کرد: چون اقتصاد کشور به شکل سنتی و مبتنی بر نفت و منابع طبیعی اولیه بوده است، مفهوم شرکت‌های دانش‌بنیان که تنها دارایی‌شان دانش و فعالیت‌های فناورانه‌شان است بیگانه و ناآشنا مانده است.وی افزود: لذا این شرکت‌ها و فعالان نوظهور در عرصه اقتصاد تا جای خود را در اقتصاد پیدا کنند، احتیاج به زمان دارند و در تمام کشورها نیز همین روال وجود داشته است.


رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بیان کرد: تمام تلاش ما این است که مدت زمانی را که طول می‌کشد تا شرکت‌ها با سازوکارهای اقتصادی جدید موجود در کشور بتوانند خود را وفق دهند، کمتر کنیم.


صاحبکار خراسانی در پایان با اشاره به تعداد سه هزار و ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان که تا به امروز مورد تایید و پوشش برنامه‌های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری قرار گرفته‌اند، گفت: تلاش ما این است که به تدریج این تعداد را افزایش دهیم و از نظر تامین مالی بحث‌های معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های گمرکی و مجوزهایی که برای این حوزه ضروری است، پشتیبانی‌های لازم را انجام دهیم.


انتهای پیام

http://www.isna.ir/rss/tp/5

درباره نویسنده

محتواهایی که حتما می‌پسندید:

دیدگاه‌تان را ثبت کنید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ua-104519065-1